מה חושבים 5 ישראלים על סוף העולם?

תפסנו לשיחה קצרה 5 אנשים שהגיעו למסיבת סוף העולם שלנו כדי לשמוע על החיבור שלהם למשבר האקלים ואיך הייתה הפגישה הראשונה שלהם עם רדיקל

רון כלף

שבוע אחרי שהתרגשנו לראות את כל האנשים שהגיעו למסיבת סוף העולם שהרמנו, הגיע הזמן להניח את המספרים בצד (מעל לאלף משתתפים, אגב) כדי להכיר ולהבין מי האנשים הסקרנים שבערב חם של סוף יולי זנחו את המזגן בבית לטובת הרצאות על משבר האקלים, קצת סטנד אפ (גם על האקלים) ומוזיקה ממש טובה (לא קשורה לאקלים ☺)

כמובן שאנחנו לא מתכוונים לאנשים שבאו למסיבה וכולנו מכירים כמו למשל אייל שני, יהודה לוי, יובל שרף, שלומי שבן, דן תורן, אמילי מואטי, מוסי רז, ואליאנה תדהר (תודה לכם! שמחנו מאוד לפגוש אתכם) אלא לאמהות שראו את האיוונט בפייסבוק והביאו את הילדים שלהן, לסטודנטים ולחיילים שעוקבים אחרינו באינסטגרם ולסתם מתעניינים אחרים ששמעו עלינו פה ושם והחליטו לתת לנו צ'אנס.

תפסנו חמישה מהם לצד דוכן הספרים שלנו, לשיחה קצרה על עצמם, על החיבור שלהם למשבר האקלים והאדם – וכיצד אנחנו יכולים למצוא ביחד מה שאנחנו צריכים כדי לייצר שינוי.

איה ויובל אלגר

איה , אדריכלית
ובתה יובל, תלמידת תיכון
בית חנניה

איה ויובל, למה החלטתן לבוא למסיבת סוף העולם של רדיקל?

איה: "התעניינות שלי בתחום מגיעה מהעבודה שלי כאדריכלית שמתעסקת קצת בבנייה ירוקה ונמצאת לקראת לימודים של תואר שני בתחום, בדגש על מדינות מתפתחות. שמעתי על רדיקל ממש במקרה, משיטוט באינטרנט והחלטתי שכדאי לבוא ולשמוע יחד עם הילדות."

יובל, את כאן בגלל אמא או שגם אותך מעניין משבר האקלים?

יובל: "זה נושא שממש מעניין אותי. אני מנסה יותר ויותר לדבר על זה בבית הספר, בעיקר כשהנושא הזה עולה בדיונים בכיתה. אני מאוד מפחדת, בעיקר בגלל שאנחנו הדור האחרון שיכול לעזור ולפעול. אני יודעת שמתוך הדור שלי הרבה אנשים יעשו כל מה שהם יכולים כדי לעזור. זאת ההזדמנות האחרונה שלנו."

מה הכי מטריד אותך?

יובל: "שלא באמת מדברים על המצב בבתי הספר. אומרים רק שיש "שינוי אקלים" אבל לא מסבירים לנו ולא חושפים אותנו לזה מספיק."

איה: "זה מאוד חבל כי זה הגיל שצריך לבנות עליו".

עכשיו, אחרי שהגעתן לכאן והכרתן את רדיקל – איך אנחנו יכולים לעזור לכן למצוא את מה שאתן מחפשות?

יובל: "הייתי שמחה ללמוד על דברים פשוטים שכל אחד יכול לעשות כדי לתרום בנושא הזה. אני מאמינה שכל אחד יכול לעשות משהו. כל אחד צריך לעשות שינוי בעצמו אבל גם להיות חלק מקבוצה שעושה שינוי. זה הולך ביחד."

איה: "לתקן אנשים שהתקלקלו זה קצת קשה ולכן הטיפ שלי לרדיקל הוא להחדיר את זה כמה שיותר לאנשים צעירים – תיכונים, בתי ספר, להתחיל כמה שיותר מוקדם. לדור הזה יש מודעות, אכפתיות ויכולת להסתכל על דברים קצת אחרת."

יוחאי כהן אור

מתכנת וסטודנט, בן 28
הוד השרון

יוחאי, למה החלטת לבוא למסיבת סוף העולם של רדיקל?

"על מסיבת סוף העולם שמעתי דרך הפייסבוק אבל תכלס שמעתי על רדיקל לפני שנה ומשהו כשחיפשתם רעיונות חדשים. אפילו שלחתי רעיון אחד במסגרת התחרות שלכם אבל ביקשתם ממני לבשל אותו יותר וקצת התעצלתי…

ביומיום אני מתעניין מאוד בנושאים של שינוי חברתי, חוקר את זה המון ומבשל בראש כל מיני יוזמות. אחרי שאסיים את הלימודים, התכנית שלי היא להקדיש חצי מהזמן שלי לעבודה כמתכנת ואת החצי השני לפעילות שיש בה אימפקט."

ראינו שנצמדת לספר החדש שלנו "פחות זה יותר" די הרבה זמן.

"זה מעניין אותי כי אני בא מראיית עולם שהתגבשה בשנים האחרונות שהיא יחסית קפיטליסטית. הליברטריאנים הם יותר הארד-קור ממני, אבל אני מתעניין בספר הזה כי אני מחפש את האיזון ולדעת אם תפיסת העולם שאני מקדם בקרב החברים שלי עושה טוב. אני עדיין מנסה לרדת לסוף דעתו של הסופר, ג'ייסון היקל, ולהבין עד כמה זה מנותק מהמציאות ולהיפך. בסוף זה מסקרן אותי ואני חושב שלעשות משהו זה יותר טוב מלהיות אדישים ולא לעשות כלום."

עכשיו, אחרי שהגעת לכאן והכרת את רדיקל – איך אנחנו יכולים לעזור לך למצוא את מה שאתה מחפש?

"הייתי רוצה לראות דיבייטים ושיחה טובה בין שני אנשים שחושבים בצורה שונה. למשל, מישהו שיודע להסביר טוב את הרעיונות של הספר "פחות זה יותר" מול פרופ' עומר מואב למשל, שמתמחה בצמיחה כלכלית."

עומרי שנקר

חייל, 21
רמת השרון

עמרי, למה החלטת לבוא למסיבת סוף העולם של רדיקל?

"קראתי בהארץ את הביקורת על הספר של דיוויד אטנבורו שהוצאתם ואז חבר בא וסיפר לי על האירוע שלכם. התלהבתי מהשמות של המרצים כמו דב חנין ועמית נויפלד והחלטתי להגיע."

ראינו שגם אתה נצמדת לספר החדש שלנו "פחות זה יותר" די הרבה זמן.

"בדיוק עכשיו הסתכלתי על הספר החדש של ג'ייסון היקל והוא נראה לי מאוד מעניין כי אני מרגיש דברים מאוד ברורים בנפש, אבל בסוף אנשים מחפשים פרקטיקה. תמיד אוהבים לנפנף "יהיה בסדר עם האקלים, אי אפשר לעבור למודל אחר של כלכלה" והספר הזה מראה שאפשר לבוא עם פתרונות מעשיים ובשבילי זה מאוד חשוב – להרגיש שאני יודע."

עכשיו, אחרי שהגעת לכאן והכרת את רדיקל – איך אנחנו יכולים לעזור לך למצוא את מה שאתה מחפש?

"אנחנו נחשפים לתמונות ושומעים כל הזמן מונחים גדולים כמו כלכלה מקיימת, צריכה, אכילת בשר אבל אני חושב שזה כבר לא מספק יותר את הזעזוע. אני לא יודע איך מפצחים את זה. הלוואי והיו עוד אנשים וחברים בגילי שהיה להם אכפת. אני מרגיש שבסוף זאת הבעיה – זה נוגע בבודדים וכל אחד אוהב להסיר אחריות. אירועים כאלה זאת פלטפורמה נחמדה אבל בסוף בעיני צריך לגעת ברגש ובשנייה שזה נוגע ברגש אז השינוי הרבה יותר משמעותי. האירוע הזה הוא חשיפה טובה והלוואי שזה יעשה שינוי יותר גדול."

אורית אלגרבלי

מורה בתיכון "ברנקו וייס" בבת-ים
תל-אביב

אורית, למה החלטת לבוא למסיבת סוף העולם של רדיקל?

"לא הכרתי את רדיקל. גיליתי על האירוע בזכות זה שאני עוקבת אחרי התדר והחלטתי שזה רעיון טוב לבוא מכיוון שכדמות חינוכית חשוב לי להעביר מסר. בסופו של דבר אלה הדברים שאני מאמינה בהם, ולצערי כרגע אני עושה את המינימום – שזה למחזר. יש משהו בהרצאות פה שבשבילי הוא פותח את הראש – להבין מה המשבר האמיתי, להבין איך אפשר לעשות שינוי אמיתי שהוא מעבר לבקבוק שאני אמחזר כמו כולם."

כאשת חינוך, מה הכי מטריד אותך בהקשר של משבר האקלים?

"המצב היום במערכת החינוך הוא שרק מורים שיש להם אהבה או גישה לנושא של משבר האקלים ומשבר האדם הם אלה שיעבירו את זה הלאה לתלמידים. אני מאמינה ששינויים נעשים בסופו של דבר מלמטה, והדרך היחידה היא לדבר על זה מול הנערים ולהעלות את המודעות. בבית הספר הקודם שבו לימדתי עשיתי בעצמי פרויקטים שמכוונים לזה אבל אני מרגישה שאין משהו מוסדר מטעם מערכת החינוך."

עכשיו, אחרי שהגעת לכאן והכרת את רדיקל – איך אנחנו יכולים לעזור לך למצוא את מה שאת מחפשת?

"אני חושבת שהנושא של משבר האקלים הפך להיות חלק מהמיינסטרים – יש התעניינות וכולם מכירים אבל מה שחסר לי הוא העומק של הדברים. לי באופן אישי לא ברור איפה נמצא המשבר האמיתי ומה אנחנו צריכים לעשות כדי לפתור אותו. אני חושבת שהספרים שיש פה הם התחלה טובה."

אם גם אתם הסתקרנתם כמו אורית, התעניינתם כמו עומרי או שכבר התחלתם להיכנס לעניינים לפחות כמו יוחאי, איה ויובל, אנחנו ממליצים לכם בחום להציץ בספר החדש שלנו, "פחות זה יותר" מאת ג'ייסון היקל. הפרק הראשון בחינם :

מודפס
דיגיטלי

פחות זה יותר כך יציבות תציל את העולם

89 99
מודפס (₪89)
דיגיטלי (₪49)
נקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שישה ספרים
ב- ₪690 ₪399
רק למנויי רדיקל.

רוצה להצטרף לרדיקל? דברו איתנו

אנחנו כאן דברו איתנו!

מה הרעיון הרדיקלי שלך?

סל הקניות

סגור