חדשות טובות: 10 סיבות לאופטימיות בחודש יוני

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

בזמן שאחרים מספרים לכם רק על הדברים הרעים, רצינו להזכיר לכם (ולעצמנו) שהחודש גם קרו לא מעט דברים חיוביים, אז הנה 10 כותרות של חדשות טובות מהחודש שהיה:

1. המלחמה באוקראינה מאיצה את המעבר לאנרגיה נקייה

המלחמה באוקראינה הוסיפה עוד דלק למדורת הבאסה של 2022, אבל חצי הכוס המלאה? כדי להיגמל מהתלות בנפט וגז רוסי, האיחוד האירופי מקדם השקעה של 210 מיליארד יורו באנרגיה ירוקה במהלך חמש השנים הקרובות. 

2. מהפכה באוסטרליה: הבחירות הסתיימו בעלייתה של ממשלה ירוקה

באוסטרליה, הבחירות שהתקיימו בחודש מאי הסתיימו במפלה של המפלגה השמרנית ומכחישי משבר האקלים. ראש הממשלה הנכנס מטעם מפלגת הלייבור, אנתוני אלבניזי, הכריז בנאום הניצחון שלו כי "יחד נוכל לנצל את ההזדמנות המונחת לפתחנו ולהפוך את אוסטרליה למעצמת־על של אנרגיות מתחדשות".

מהפכה ירוקה באוסטרליה: מחאת האקלים במדינה

3. תקדים משפטי: מי שפלט ושיקר – גם ישפט

יש שופטים במסצ'וסטס! בית המשפט העליון במדינת מסצ'וסטס שבארה"ב קבע כי "אקסון מוביל", תאגיד הנפט והגז הבינלאומי, יעמוד למשפט על חלקו ביצירת משבר האקלים, וניסיונו לטייח את היקף חומרתו של המשבר במשך עשורים ארוכים.

4. הגורו סדגורו הביא לישראל את מהפכת האדמה

החודש נחת בישראל במפתיע הגורו ההודי סדגורו, שהצליח למלא את היכל התרבות בהתראה מראש של 24 שעות בלבד. בראיון עם לי ירון, הגורו המפורסם שהגיע ארצה כחלק ממסע להצלת כדור הארץ מסר: "אתם מדברים על משבר האקלים – אבל על כך שהאנושות מכחידה את האדמה, מקור המזון, המים והחיים שלנו, אתם שותקים. למה? האדמה גוססת, בואו נציל אותה ביחד".

סדגורו בתל אביב (צילום: תומר אפלבאום / עמוד הפייסבוק של עיתון הארץ)

5. האיחוד האירופי קיצץ את פליטותיו ב-34%

בשנת 2007, האיחוד האירופי הציב לעצמו מטרה: לקצץ את פליטות גזי החממה ב-20% (בהשוואה לרמתן בשנת 1990). כ-15 שנה לאחר מכן, מתברר שעוד ב-2019 האיחוד האירופי השיג את מטרתו, והיום קיצוץ הפליטות כבר הגיע ל-34%. 

6. ראשון לציון מתעוררת: צעדות האקלים הגיעו למושבה הראשונה

הדרישה לעתיד ירוק הגיעה גם לראשון לציון, שם העירייה קיימה צעדת אקלים בהשתתפות כ-1,300 מתלמידי העיר. ראש העירייה, רז קינסטליך, מסר כי "כעירייה חשוב לנו להעביר מסר לדור הצעיר כי ניתן לשפר את המצב הנוכחי, וכי הדבר תלוי בפעולות שנעשה".

צעדת האקלים בראשון לציון (צילום: עמוד הפייסבוק של עיריית ראשל"צ)

7. בישראל לומדים איך לספר על המשבר האקולוגי לילדים

בשלוש השנים האחרונות, מספר הולך וגובר של ספרי ילדים על משבר האקלים, איכות הסביבה, מיחזור ושמירה על הטבע ראו אור בעברית. העורך הראשי של רדיקל, יונתן יעקבזון, אמר ל-"ישראל היום" כי: "אני רואה בכל העולם פריחה של ספרי ילדים אקלימיים, סיפורים של אקטיביסטים צעירים כמו גרטה תונברג ואחרים, וסיפורים שמחברים ילדים לטבע" – ועכשיו, נראה שסיפורים אלו מתחילים להגיע גם לכאן. 

(גילוי נאות: מחברת הכתבה, דפנה לוי, מתרגמת לעברית את ספרו של ג'ייסון היקל, "פחות זה יותר", שיצא לאור בהוצאת רדיקל).

8. תחליפי הבשר משתלטים על העולם

מה הפוטנציאל של תחליפי הבשר? מחקר חדש של מכון פוטסדאם לחקר השפעת האקלים ניסה להבין את התשובה לכך, והתוצאות מעודדות: צוות החוקרים גילה שאם נצמצם בחמישית את הצריכה העולמית של בשר בקר ונחליף אותה בתחליף צמחי כלשהו, נוכל לקצץ בחצי את היקף בירוא היערות עד 2050.

איך מגדלים בשר במעבדה? (דימוי: The Marker ; מקור: Meatable, Mosa Meat ומכון Good Food)

9. הנשק הסודי במשבר האקלים: עשב ים

לקראת סוף חודש מאי התפרסמו ממצאיו של מחקר חדש ומעורר תקווה: על קרקעית האוקיינוס ההודי התגלה שטח עצום המכוסה בסוג לא מוכר של עשב ים שזכה לשם "סרטו של פוסידון".  מעבר לשמו היפה, מתברר שעשב זה מצטיין במיוחד בטיהור המים ולכידת הפחמן שסביבו – מה שהופך אותו לשותף המושלם למאבק במשבר האקלים.

10. צבא העכבישים שיחליף את חומרי ההדברה

לאחר כעשור של עבודה, חוקרים בעמק בית שאן מצאו תחליף טבעי וידידותי לסביבה לכימיקלים ההרסניים שאנחנו מרססים על גידולים חקלאיים כדי להגן עליהם ממזיקים. הפתרון? כפי שמגלה כתבתה של מירב מורן ב-"הארץ", הוא ייצור המוני של עכבישה אחת וזללנית במיוחד, "אקרית טורפת" שמה.

אקרית טורפת - עכבישה שהיא מתנה (צילום: Torbjørn Helgesen / Unsplash)

רוצה לגרום לחדשות טובות לקרות? 

למזלנו, יש סביבנו מלא דרכים שונות ליצור בעצמנו חדשות טובות. כל חודש נתמקד כאן בדרך אחרת – והפעם: עמותת "ונטעת"! 

מאז הקמתה בשנת 2020, עמותת ונטעת נטעה מעל 7250 עצים ויצירה של 5,000 מ"ר של שטחים ירוקים חדשים ברחבי הארץ. עכשיו, וכחלק מפרויקט "עיר-יער", ונטעת תקים 100 גינות טיפוליות ב-100 מרכזי שיקום, תשתול עוד 50 אלף שתילים ותנטע 25 אלף עצים נוספים ברחבי הארץ. 

הצטרפו כאזרחי "עיר-יער" של העמותה וקבלו ערכת הצטרפות (ערכת שתילה), לצד מתנה חודשית קבועה של מעטפת זרעים לשתילה, מגזין דיגיטלי ואתגר מיוחד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שישה ספרים
ב- ₪690 ₪399
רק למנויי רדיקל.

רוצה להצטרף לרדיקל? דברו איתנו

אנחנו כאן דברו איתנו!

מה הרעיון הרדיקלי שלך?

סל הקניות

סגור