מה זה חקלאות מחדשת?

התרגלנו לחשוב שאנחנו אמורים לשלוט בטבע, אבל יותר ויותר אנשים מגלים שהדרך למזון בריא וחיים מאושרים עוברת בחקלאות חדשה – או יותר נכון, מתחדשת

לא כל יום מחקר מדעי הופך לוויראלי, אבל לקראת סוף 2017 קבוצה של מדענים דיווחה על ממצאים משונים ומדאיגים: לאורך עשרות שנים, הם עשו דבר שמדענים מעטים עושים – בין העצים של שמורות הטבע בגרמניה, הם ספרו בקפדנות חרקים.

התוצאות היו מחרידות. הצוות מצא כי שלושה רבעים מהחרקים המעופפים בשמורות הטבע של גרמניה נעלמו במהלך 25 שנים – ומסקנתם הייתה כי זה קרה בגלל הפיכתם של שטחי יער לחוות חקלאיות, שבהן נעשה שימוש רב בכימיקלים. וזוהי אינה בעיה גרמנית, אלא תופעה כלל עולמית.

התרגלנו לסלוד ממרבית החרקים ולראות בהם כיצורים קטנים, מגעילים ולא חשובים, אבל האמת היא שהם חיוניים להאבקה ולרביית צמחים ומשמשים כמקור מזון לאלפי מינים אחרים, עובדות שהופכות אותם לצמתים מרכזיים ברשת החיים.

ההשלכות של אובדן אוכלוסיות החרקים בשל נזקי החקלאות התעשייתית, על המכונות הכבדות והכימיקלים השונים שבהם היא משתמשת, מדאיגות – בלשון המעטה: לפי נתוני האו"ם, פוריותן של 40% מקרקעות העולם כבר אבדה. בחמישית מן האדמות החקלאיות בעולם כמויות היבולים נמצאות כעת בירידה ומדענים מזהירים שאם הדבר יימשך, כדור הארץ יאפשר גידול יבולים רק למשך שישים שנים נוספות – עובדה שתעמיד את הביטחון התזונתי האנושות כולה בפני סכנה.

"למרבה המזל, ישנה דרך אחרת", כותב ג'ייסון היקל ב-"פחות זה יותר", הספר השני שלנו כאן בהוצאת רדיקל. "כחלק מגל החקלאות המחדשת שסוחף את העולם, חקלאים מווירג'יניה שבארה"ב ועד לסוריה מנסים שיטות חדשות, אקולוגיות והוליסטיות יותר: שותלים מספר זני גידולים ביחד, כדי לבנות מערכות אקולוגיות חסונות, ומשתמשים בקומפוסט, דשנים אורגניים וחילופי גידולים כדי להחזיר חיים ופוריות לקרקע."

החקלאים החדשים האלה נמנעים מריסוס צמחים בקוטלי מזיקים וכימיקלים אחרים, מעבדים את הקרקע באופן מינימלי ככל הניתן ונותנים למינים שונים של חיות לשוטט בחופשי כדי לבצע את תפקידם הטבעי במערכת האקולוגי. במילים אחרות, הם עובדים עם הטבע – במקום נגדו.

חקלאות מחדשת: גישה משקמת לחקלאות, שמתרכזת בחיזוק בריאותן הטבעית של הקרקעות. למעשה, זו תגובת-נגד לחקלאות התעשייתית שנוטה לפגוע בבריאותה של הקרקע לאורך זמן, בין היתר באמצעות שימוש בתוספים כמו דשנים וקוטלי מזיקים. טכניקות של חקלאות מחדשת גורמות להגדלת החומר האורגני בקרקע, משפרות את כושר לכידת הפחמן ואחסונו, ומגבירות את המגוון הביולוגי.

ג'ייסון היקל, "פחות זה יותר" (עמ' 267)

והתוצאה? כפי שהיקל מספר, באזורים שבהם השתמשו בשיטות כאלה, כמויות היבולים גדלו, תולעי אדמה חזרו, אוכלוסיות חרקים התאוששו ומיני ציפורים השתקמו גם הם. ואולי הטוב מכול: בזמן שקרקעות מתות משתקמות, הן סופחות כמויות אדירות של פחמן דו-חמצני מהאטמוספירה.

למעשה, גישות מחדשות זוכות היום לפופולריות והצלחה לא רק בחקלאות אלא גם בתחומי היערנות והדייג, ומדענים סבורים שכדי להימנע מקריסה אקלימית נצטרך להשתמש בהן ברמה עולמית. ועל הדרך? נרוויח אוכל בריא יותר – ועולם ירוק יותר. 

חקלאות מחדשת בישראל (צילום: אליהו הרשקוביץ)

איך זה עובד – ואילו עוד פתרונות טבעיים קיימים למשבר האקלים? התשובות בספרו החדש של היקל, "פחות זה יותר", כאן אצלנו באתר ובחנויות הספרים העצמאיות >  

מודפס
דיגיטלי

פחות זה יותר כך יציבות תציל את העולם

89 99
מודפס (₪89)
דיגיטלי (₪49)
נקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שישה ספרים
ב- ₪690 ₪399
רק למנויי רדיקל.

רוצה להצטרף לרדיקל? דברו איתנו

אנחנו כאן דברו איתנו!

מה הרעיון הרדיקלי שלך?

סל הקניות

סגור