רוצים לדעת איך באמת פותרים את משבר האקלים? (חלק ראשון)

הזמנו למסיבת סוף העולם של רדיקל שישה אנשים מרתקים שסיפרו לנו, כל אחד בתחומו, מהם הפתרונות שישימו סוף למשבר האקלים והאדם ויעזרו לכולנו לפרוץ דרך חדשה. 

כל אחת ואחד מהאנשים שהזמנו החליטו לקחת לידיים את הנושא שהכי כואב להם ביום יום ולהוביל שינוי משותף. החל ממה שאנחנו אוכלים ולובשים ועד לחדשות שאנחנו צורכים ולאופן שבו אנחנו מרגישים לנוכח משבר האקלים – לכל האתגרים יש פתרונות. המסקנה – יש לנו הרבה עבודה, אבל גם הרבה מקום לאופטימיות. 

״הפרה שבחדר – מצילים את העולם דרך הצלחת״

מיקי חיימוביץ׳

אשת תקשורת וחברת כנסת לשעבר. מיוזמות ״יום שני ללא בשר״

מה הבעיה:

גם בועידת האקלים האחרונה בגלזגו הגישו לצהריים המבורגרים

הקשר בין צריכת הבשר למשבר האקלים הוא חד וברור. לפני כמה חודשים פורסם מחקר שהראה שאם העולם היה עובר עכשיו לתזונה מהצומח, תוך 15 שנים היינו מצליחים לעצור את התחממות כדור הארץ. אבל אף אחד לא מעלה על דעתו שיש קשר כזה – כי לא מדברים על הפרה שבחדר. כיום, אנחנו אוכלים יותר בשר ממה שאכלנו לפני 70 שנה. כבר ב-2006 יצא דוח שהראה כי 18 אחוזים מפליטות גזי החממה מקורם בתעשיית המשק החי – ועדיין כולם המשיכו לדבר על אנרגיה, מכוניות ומטוסים. בנוסף, על כל המבורגר שאנחנו אוכלים אלפיים חמש מאות ליטר של מים בוזבוזו ואם אתם בעניין של סטייקים – הבזבוז עולה ל-4000 ליטר מים לכל סטייק. במקביל, אנחנו מבזבזים שטח בגודל של אמריקה – צפון ודרום אמריקה יחד – רק כדי לגדל אוכל ובשר.

מה הפתרון:

לאכול פחות מזון מן החי

אין צורך להפוך לטבעוניים או לצמחוניים (על אף שמומלץ) אבל צריך להבין שיש השלכות לבחירה שלנו מה לשים בצלחת – פשוט כי לא נפתור את משבר האקלים בלי להיכנס אליה. רק הפחתה של צריכת מזון מהחי, שינוי הדרך שאנחנו מגדלים את המזון שלנו והפחתה של בזבוז המזון יוכלו לשנות את המגמה.

איך שמים סוף לעולם הישן ויוצרים מציאות חדשה: 

"כפוליטיקאית לשעבר, אני בטוחה שהמצביעים של העתיד והפוליטיקאים שאליהם הם יצביעו יש את הכוח לשנות את התמונה. אם בבחירות הקרובות תשאלו את הפוליטיקאים מה אתם מתכוונים לעשות בנוגע למשבר האקלים ובנוגע לעתיד של הילדים שלי – זה יקרה."

״מתלבשים כדי להציל העולם״

מיטל פלג מזרחי

פעילה חברתית וחוקרת ״צדק אקלימי״. ממייסדות ״מתלבשות – התנועה לקידום אופנה הוגנת בישראל״. 

מה הבעיה:

תעשיית האופנה היא אחת התעשיות המזהמות על פני כדור הארץ. 

תרבות האופנה המהירה דוחפת את חברות האופנה לייצר יותר מדי בגדים – בממוצע 52 קולקציות בכל שנה. התוצאה היא שתעשיית האופנה אחראית ליותר פליטות של גזי חממה יותר מכל הטיסות וכלי הרכב ביחד, משתמשת ברבע מהכימיקלים הרעילים בעולם, נמצאת במקום השני בזיהום מים מתוקים, אחראית ל-35 אחוזים מהמיקרו פלסטיקים בים (אלה שבסוף אפילו חודרים למחזור הדם שלנו) ומייצרת מאות אלפי טונות של פסולת טקסטיל שמוטמנת באדמה כל יום. רק בארה״ב בכל דקה מוטמנת משאית שלמה מלאה בבגדים לא רצויים. 

מה הפתרון:

תכלס, לקנות פחות בגדים.

לעבור מאופנה מהירה – לאופנה מקומית שמייצרת שתי קולקציות בשנה, להתחיל למחזר בגדים או להחליף בגדים אחד עם השני במסגרת ״מסיבות החלפה״ ובעיקר – לקנות פחות בגדים. 

איך שמים סוף לעולם הישן ויוצרים מציאות חדשה:

״אופנה היא אחד הגורמים שהכי משפיעים על הזהות והתרבות שלנו. הגיע הזמן שהיא תפסיק להיות חלק מהבעיה ותהפוך להיות חלק מהפתרון. בואו נתלבש טוב״.

״להציל את העולם בלי כוונה״

עמית נויפלד

מחבר רב המכר ״היסטוריה של מהירות״ ומייסד תנועת ההאטה בישראל

מה הבעיה:

חרדה ממשבר האקלים

מאז חרדת החור באוזון בשנות ה-80, שוכנענו שלא משנה מה נעשה – לא נוכל לשנות את הכיוון של משבר האקלים ולכן לשינוי הרגלים ולשיתופי פעולה אין השפעה על העתיד שלנו. התוצאה היא חרדה מהעתיד ופחד משינוי. ככה אנחנו משכנעים את עצמנו שכל שינוי הוא בעצם ויתור. 

מה הפתרון:

שינוי הרגלים אישיים ושיתופי פעולה זעירים 

במקום לראות בכל שינוי ויתור, כדאי שנבין שכל שינוי הוא הזדמנות לשים את האושר שלנו במרכז הבמה – ולהרגיש תחושת סיפוק והנאה. אם נתנתק מהמירוץ, נפרד מאתרי הקניות ומהדחף לצרוך עוד ועוד ובמקום זה נתמקד בחוויות חיים יותר נוכחיות, נתנתק מהטלוויזיה ונתחיל לדבר אחד עם השני ולייצר שיתופי פעולה – נציל את העולם כמעט בלי להתכוון.

איך שמים סוף לעולם הישן ויוצרים מציאות חדשה:

״הטבע שגשג מאז ומעולם לא בזכות הצלחה של בודדים, אלא בזכות מיליוני שיתופי פעולה זעירים. אסור לנו לשכוח שגם אנחנו טבע״. 

חכו, זה לא נגמר. בשבוע הבא יספרו לנו עוד שלושה אנשים שמובילים פרויקטים מרתקים על הפתרונות שלהם למשבר האקלים: לי ירון על איך לשנות את האקלים התקשורתי, מתן ישראלי על איך לרפא את הערים שלנו ודב חנין – על איך לנצח את הייאוש ולהתחיל לפעול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שישה ספרים
ב- ₪690 ₪399
רק למנויי רדיקל.

רוצה להצטרף לרדיקל? דברו איתנו

אנחנו כאן דברו איתנו!

מה הרעיון הרדיקלי שלך?

סל הקניות

סגור