המדריך לחיים הטובים: עוברים מבעלות לשימוש

מסתבר שכדי להציל את העולם, אנחנו פשוט צריכים להתחיל לחיות טוב יותר. 6 דרכים לחיים טובים (באמת), מספרנו החדש – "פחות זה יותר" – והפעם: עוברים מבעלות לשימוש

כדור הארץ נמצא במשבר. את זה כולנו יודעים גם בלי לגלול בפיד או לפתוח ספר. כולנו גם יודעים שהמשבר הזה לא נחת עלינו משום מקום – יש קשר הדוק בין הפעולות שלנו כיחידים וכחברה לבין התופעות שאנחנו מרגישים סביבנו כטמפרטורות המטפסות, זיהום האוויר המחריף והפגיעה המתמשכת בעולם הטבע.

לצערנו, התקבעה המחשבה שהצלת כדור הארץ מחייבת הקרבה מצדנו – הקרבה שמשמעותה ירידה באיכות החיים שלנו – אבל מתברר שבדיוק ההפך הוא הנכון. בספרו פורץ הדרך, "פחות זה יותר", ג'ייסון היקל מראה לנו איך הפתרונות למשבר האקלים גם ישפרו את חיינו.

במילים אחרות, אפשר להציל את העולם מבלי לוותר על החיים עצמם. אז איך זה עובד? הפעם נלמד שבמקרים מסוימים, משתלם לנו יותר להחליף את ה״שלי״ ב״שלנו״.

פועל סיני בורר בקבוקי פלסטיק למיחזור בכפר דונג שייאו קו, בפאתי בייג'ינג. (Fred Dufour/AFP/Getty ©)

מבעלות לשימוש

כולנו מרגישים את ההרגשה הזאת, הרגע הזה שמסתכלים מסביב בדירה – או בתוך איזה ארון – ופתאום עולה שוב אותה שאלה קבועה: למה, בעצם, יש לנו כל כך הרבה דברים שאנחנו לא צריכים? 

הבעיה היא שכל החפצים האלה לא רק תופסים לנו מקום בארון, הם גם גובים מחיר כבד מכוכב הלכת שלנו: ככל שאנחנו מייצרים יותר דברים, עוד ועוד מוצרים וחפצים שנשלחים מסביב לעולם לאנשים שונים, כך גם השימוש שלנו באנרגיה ובחומרים עולה בהתאם. והתוצאה? טביעת הרגל החומרית שלנו – כמות משאבי הטבע שבהם האנושות משתמשת והשפעתה על הסביבה – ממשיכה לגדול.  

מתוך ספרו של ג'ייסון היקל, "פחות זה יותר"

אז מה אפשר לעשות? ב-"פחות זה יותר", היקל מראה לנו שאחד הפתרונות הכי פשוטים וקלים לבעיה הזאת הוא לעבור מבעלות לשימוש – לחלוק יותר דברים, במיוחד את אלו שבהם אנחנו לא משתמשים ביומיום. 

תחשבו, לדוגמה, על כלי עבודה – חפצים שכולם צריכים לפעמים, אבל רוב הזמן הם שוכבים באיזה מחסן או ארון ומעלים אבק. חברות פרטיות רוצות למכור לכל אחד מאיתנו את המוצרים האלה, אבל אנחנו יכולים לחלוק אותם בקלות ולחסוך לעצמנו כסף ומקום בארון – ועל הדרך גם לעזור לפתור את משבר האקלים. 

"קפה תיקונים" בב"ש - אירוע שבו חפצים ששכבו בבית ללא שימוש מקבלים חיים חדשים (צילום: עמוד הפייסבוק של "הכלבויניק")

את האובססיה הפרטית לחפצים אנחנו יכולים להמיר בפתרון יעיל וקולקטיבי יותר, כמו מחסן שכונתי שבו כל הציוד שנדרש לתושבים. זאת לא סתם פנטזיה – מסביבנו צומחים ניצנים שיתופיים חדשים. ״תל וקח״, לדוגמה, ספרית חפצים קהילתית בפלורנטין כבר חוסכת לתושבי השכונה מאות שקלים על רכישה מיותרת של חפצים כמו כלי עבודה, סולמות, כבלים, ציוד קמפינג, בידורית ואפילו פלטת שבת.  

המעבר מבעלות לשימוש נוח וירוק במיוחד בנוגע לאחד גורמי הזיהום העיקריים בעולם: המכונית הפרטית. בשביל נסיעות שלא ניתן לבצע בתחבורה ציבורית או באופניים, אפשר להשתמש באפליקציות של בעלות ציבורית על רכבים. ״אוטותל״, המיזם הציבורי של עיריית תל אביב, הוא דוגמה מצוינת למעבר מוצלח שכזה. מאז תחילתו, מאות רכבים ירדו מהכביש ועדיין – כל מי שזקוק להם יכול להשיגם תוך זמן קצר ובקלות יחסית. 

אוטותל - מעבר מבעלות לשימוש בחסות ציבורית (צילום: עמית שעל)

צעדים קטנים-גדולים כאלה לא רק יעזרו לנו לפתור את משבר האקלים, הם יגלו לנו דרך חיים חדשה של חיים באיזון עם עולם הטבע – עולם של יציבות כלכלית, בו השפעה הקיים משרת את כולם. 

אז איך נגיע לשם? חשוב ככל שיהיה, מעבר מבעלות לשימוש הוא לא הפתרון היחיד. בשבועות הקרובים נשתף אתכם בפתרונות נוספים למשבר האקלים, כאלו שיכולים גם להציל את המערכות האקולוגית שסביבנו וגם לשפר את חיינו.

מודפס
דיגיטלי

פחות זה יותר כך יציבות תציל את העולם

89 99
מודפס (₪89)
דיגיטלי (₪49)
נקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שישה ספרים
ב- ₪690 ₪399
רק למנויי רדיקל.

רוצה להצטרף לרדיקל? דברו איתנו

אנחנו כאן דברו איתנו!

מה הרעיון הרדיקלי שלך?

סל הקניות

סגור